kwiatek leżący na książce
O książkach

Odwaga

Postawa niedościgniona przez wielu. Nie każdy jest w stanie ją udźwignąć. Często zakryta przez wewnętrzne schematy i wmówione stereotypy, czy uprzedzenia. Jednak, gdy ujrzy światło dzienne powala mocą uderzenia.

Podczas pandemii trafiłam na bardzo ciekawy serial pt. Unorthodox. Jest to mini serial wyprodukowany i dystrybuowany przez Netflix. Historia przedstawiona w odcinkach pokazuje w bezpośredni sposób, jak wygląda życie chasydzkich kobiet. Nie jest to łatwe życie. Do obowiązków chasydzkich kobiet należą głównie sprzątanie, gotowanie, rodzenie dzieci i usługiwanie mężczyźnie. Aż ciężko uwierzyć, że akcja dzieje się w Nowym Jorku w XIX w. Prawa kobiet i nierówność płci są mi szczególnie bliskie, dlatego serial wywołał u mnie szereg skrajnych uczuć, od złości, aż po dumę i wzruszenie.

Produkcja Netfixa opiera się na podstawie książki Debory Feldman o tym samym tytule i to właśnie na niej chciałam się skupić. Zazwyczaj staram się najpierw przeczytać książkę, a potem obejrzeć film. Jednak w tym przypadku producenci serialu dodali trochę od siebie, przez co obie historie zarówno ta zawarta w książce, jak i ta w serialu trochę się od siebie różnią.

Deborah w swojej książce opisuje wydarzenia, które miały miejsce w jej prawdziwym życiu. Od najmłodszych lat była wychowywana w poczuciu, że jest kim gorszym. Oprócz aspektów rodzinnych, które na starcie umiejscowiły ją na niższej pozycji społecznej, duże znaczenie ma fakt, że jest po prostu kobietą.

Nauki płynące z religii, w której wychowywana jest Deborah, wpajają jej, że jako kobieta jest stworzona, aby służyć mężczyźnie. Dziewczyna bombardowana jest komunikatami ze strony rodziny oraz społeczeństwa, że jej celem życiowym ma być wyjście za mąż i rodzenie wielu dzieci. Deborah wie, że nie może przynieść wstydu rodzinie, jednak głos płynący z jej serca, mówi coś innego i niestrudzenie domaga się uwagi.

Kobiety w kulturze chasydzkiej wiodą monotonne życie. Nie mogą w jawny sposób korzystać z nieżydowskich książek, filmów, czy muzyki. Żyjące w przeświadczeniu, że muszą poświęcać całą siebie na rzeczy rodziny, nie wymagają zbyt wiele od losu. Jednak nie Deborah. Dziewczynę od początku fascynowała literatura, również ta nieżydowska. Dlatego zakradała się do lokalnych bibliotek, aby z wymyślonym wcześniej usprawiedliwieniem skorzystać z zakazanych form kultury.

Autorka opisuje, że od początku czuła, iż jest inna niż większość chasydzkich dziewcząt. Nie miała wewnętrznej zgody na to, aby wyzbyć się ambicji i chęci rozwoju, które aż z niej kipiały. Po wyjściu za mąż łudziła się, że jej życie chociaż trochę się zmieni. Tymczasem małżeństwo umocniło ją w przekonaniu, że nie może tak dłużej żyć.

Pomimo wszystko i wszystkim

Dziewczyna postanawia diametralnie zmienić swoje życie i zerwać kontakty z kulturą chasydzką. Jest to o tyle ciężkie, że Deborah wraz z mężem doczekali się syna. Jednak to właśnie on zmotywował kobietę do tak zdecydowanych kroków. Chcąc ofiarować swemu dziecku oraz sobie wolne, pozbawione radykalnych zwyczajów, szczęśliwe życie, Deborah musi stawić czoła wielu przeciwnościom. Bez pieniędzy oraz znajomości kobieta walczy w sądzie o prawa nad dzieckiem.

Walka ta nie jest łatwa. Odwraca się od niej cała rodzina, wszyscy uważają, że to przede wszystkim ona jest winna rozpadu małżeństwa. Nikt z jej bliskich nie rozumie jej postępowania, a wręcz przeciwnie potępia ją, oskarża i znieważa. Dzięki nieżydowskim przyjaciołom dziewczynie udaje się zrealizować swój cel.

Książka Debory Feldman pokazała mi, że nie ma rzeczy niemożliwych. Czasami w głowie pojawia się myśl, która staje się marzeniem. Może to jest pomysł na biznes, nowe studia, albo podróż dookoła świata. Autorka pokazuje, że niezależnie, o czym się marzy, konieczne jest, aby uzbroić się w odwagę, cierpliwość oraz wiarę w siebie. Z tą wiarą często jest tak, że przychodzi dopiero po wielu latach, jednak warto, jest na nią poczekać.

Opis serialu znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *