dłoń dorosłego, na której lezy dłoń dziecka
O książkach Uczucia

Twoje i moje potrzeby psychiczne

Spośród wielu poradników psychologicznych, które przeczytałam to właśnie „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko” Stefanie Stahl jest prawdziwą kopalnią rzetelnych faktów o emocjach oraz o wpływie wychowania na nasze dalsze życie.

Mówienie o potrzebach psychicznych jest trudne. Nie jest to wygodny temat do rozmów przy niedzielnym obiedzie. Spychane ciągle na dalszy plan wcale nie zniknął, a wręcz przeciwnie! Będą dobijać się pięściami, aż ich właściciel w końcu zechce dopuścić je do głosu. Troska o potrzeby psychiczne dzieci ma ogromne znaczenie na ich rozwój, nie tylko psychiczny, ale również fizyczny. Nie możemy ich bagatelizować. Tylko, co to są właściwie te potrzeby? Nic za bardzo o nich nie wiemy. Nie uczą nas o nich w szkole, a i w domu bywa z tym różnie. Z pomocą idzie książka Stefanie Stahl.

Zacznijmy od początku

Nieważne, czy mamy pięć lat, czy pięćdziesiąt pięć każdy z nas chce mieć przy sobie kogoś, kto jest dla nas ważny. Odzywa się tutaj potrzeba więzi. Regulujemy ją poprzez fizyczne kontakty, na przykład przez przytulanie. Ciężko wyobrazić sobie życie pozbawione bliskości drugiego człowieka. Noworodki, które nie mają zaspokojonej potrzeby więzi, doświadczają ogromnego stresu, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić  do ich śmierci. Dlatego jest to niezwykle ważne, aby od narodzin zapewnić maluchom jak najwięcej dotyku, kontaktu wzrokowego, uśmiechu oraz przytulania.

Do bardzo ważnych aspektów potrzeby więzi należą potrzeba przynależności oraz wspólnoty. Człowiek jest jednostką społeczną, dlatego potrzebuje akceptacji środowiska, w którym się otacza. Czy byłeś kiedyś w takiej sytuacji, gdy czułeś, że osoby z twojej pracy lub klasy w szkole nie akceptują Cię? Jakie uczucia wtedy Ci towarzyszyły? Zapewne dyskomfort to najłagodniejsze z nich. Właśnie w ten sposób potrzeba przynależności pokazuje, że nie jest z nią najlepiej.

Pozwól mi działać sam

Kolejną potrzebą psychiczną jest autonomia i bezpieczeństwo. Co to oznacza? Każdy człowiek pragnie decydować o sobie i być sprawczy we własnym życiu. Oczywiście chcemy, żeby otoczono nas opieką, jednak jednocześnie zależy nam, aby decydowanie o samym sobie pozostawić naszych rękach. Dzieci wraz z czasem odczuwają potrzebę poznawania otoczenia. Wszystkiego pragną spróbować i dotknąć, dzięki takim poczynaniom uczą się samodzielności i sprawczości.

W spokojnym, codziennym funkcjonowaniu bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa. Obecnie żyjemy podobno w najlepszych  czasach, więc aż trudno sobie wyobrazić jak nasze życie zmieniłoby się, kiedy musielibyśmy martwić np. się o pokój w kraju. Wtedy nasze poczucie bezpieczeństwa byłoby mocno naruszone. Jednak nie musi to być od razu zagrożenie wojną lub kataklizmem. Wystarczy, że stracimy pracę lub pogorszy się nam stan zdrowia, wtedy również odzywa się potrzeba bezpieczeństwa, która alarmuje, że właśnie dzieje się coś, co wymaga od nas konkretnych działań.

Zaspokojone pragnienia

Następna potrzeba odwołuje się do realizowania naszych pragnień. Nie jest możliwe normalne, zdrowe funkcjonowanie człowieka bez odpowiedniej ilości snu, czy poczucia sytości. Ta potrzeba psychiczna motywuje nas, aby zadbać o podstawowe pragnienia, które się w nas pojawiają. Potrzeba realizacji pragnień alarmuje, kiedy dana osoba wymusza od nas coś, na co wcale nie mamy ochoty. Odzywa się wtedy wewnętrzny głos, który informuje, że nie jest to wcale nasze pragnienie i nie chcemy tego robić.

Wielką sztuką życia jest odnalezienie równowagi między zaspokajaniem swoich potrzeb a zdolnością rezygnowania z nich. Nie wszystkie pragnienia, które  domagają się uwagi, są słuszne. Kupno kolejnego gadżetu nie zawsze musi być mądrą decyzją, zwłaszcza wtedy, gdy zalegamy z ratą kredytu. W świecie pełnym pokus konieczne jest wypracowanie dyscypliny, która będzie trzymała w ryzach nasze pragnienia.

Czy mnie akceptujesz?

Potrzeba akceptacji jest najmocniej połączona z potrzebą więzi. Aby stworzyć udaną relację, musi nastąpić poczucie powstania więzi. Z kolei więź nie będzie najlepsza, kiedy osoby wchodzące w pewną relację, nie będą się akceptować. Bardzo pragniemy być akceptowani, zwłaszcza przez najbliższych nam ludzi. Dzięki temu czujemy się kochani i wiemy, że cieszą się oni z naszej obecności.

Wszystkie powyższe potrzeby odgrywają bardzo dużą rolę w naszym życiu, już od najmłodszych lat. Warto zwracać na nie uwagę, zwłaszcza u dzieci, u których wraz z rozwojem kształtuje się także psychika. Zaspokojone potrzeby psychiczne dziecka korzystnie wpłynął na jego  satysfakcjonujące, dorosłe życie w przyszłości.

 

Więcej informacji o wewnętrznym dziecku znajdziesz Tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *